Подорожуємо по безвізу

Безвізовий діалог Україна-ЄС

Однією з найбільш важливих сфер взаємодії України з Європейським Союзом є безвізовий діалог, започаткований на Паризькому саміті Україна-ЄС у вересні 2008 року.

22.11.2010 р. Україні було надано План дій щодо лібералізації ЄС візового режиму для українських громадян (http://www.kmu.gov.ua/control/publish/article?art_id=244813273).

Завдання, які стояли перед Україною в рамках безвізового діалогу з ЄС, мали на меті забезпечити впровадження реформ, необхідних для введення ЄС безвізового режиму для українських громадян.

План дій розроблено за логікою «дорожніх карт», що були надані ЄС балканським та іншим країнам і привели їх до скасування візового режиму з ЄС.

План дій передбачав 144 критерії ЄС за чотирма блоками:

1. безпека документів, включаючи біометрику;

2. протидія нелегальній міграції, включаючи реадмісію;

3. забезпечення громадського порядку та безпеки;

4. забезпечення основоположних прав і свобод людини.

План дій виконувався у дві фази:

І. законодавча - приведення законодавство України та нормативних актів у відповідність до стандартів ЄС;

ІІ. імплементаційна – практична реалізація оновленого законодавства та забезпечення функціонування національної практики згідно з стандартами ЄС.

У 2013-2015 роках в Україні працювало близько 20 експертних місій ЄС з оцінки виконання Україною критеріїв першої та другої фаз Плану дій.

Лише у ході першої фази було ухвалено близько 150 законів та підзаконних актів. Виконання критеріїв у рамках другої фази за результатами першого раунду оцінювання передбачало 54 рекомендації та виконання близько 400 завдань.

Протягом безвізового діалогу Україна-ЄС Єврокомісією було підготовлено шість доповідей щодо прогресу України у виконанні критеріїв Плану дій (доповіді опубліковані на сайті ЄК: https://ec.europa.eu/home-affairs/what-we-do/policies/international-affairs/eastern-partnership/visa-liberalisation-moldova-ukraine-and-georgia_en).

Графік проходження законодавчої пропозиції щодо

запровадження ЄС безвізового режиму для України

Виконання відповідних критеріїв Плану дій щодо лібералізації ЄС візового режиму для громадян України дозволило 20 квітня 2016 р. Єврокомісії внести на розгляд Європарламенту та Ради ЄС законодавчу пропозицію про внесення змін до Регламенту Ради (ЄС) № 539/2001 від 15.03.2001 р. щодо запровадження ЄС безвізового режиму для громадян України.

17 листопада 2016 р. на засіданні Комітету постійних представників при ЄС (COREPER) схвалено рішення щодо початку тріалогу між ЄК, Радою ЄС і Європарламентом щодо скасування візового режиму для громадян України.

28 лютого 2017 р. – проведено узгодження позиції ЄП, ЄК та Рада ЄС (тріалог) щодо законодавчої пропозиції.

2 березня та 9 березня 2017 р. COREPER та Комітет ЄП з громадянських свобод, юстиції і внутрішніх справ (LIBE), відповідно, підтвердили результати тріалогу.

6 квітня 2017 р. - ЄП схвалив рішення стосовно запровадження ЄС безвізового режиму для України («за» проголосували 521 євродепутат).

11 травня 2017 р. - Рада ЄС схвалила рішення щодо безвізового режиму з Україною.

17 травня 2017 р. в м. Страсбург (Франція) відбулось урочисте підписання вищезгаданої законодавчої пропозиції Президентом Європейського парламенту Антоніо Таяні та міністром внутрішніх справ та національної безпеки головуючої у Раді ЄС Мальти Кармело Абелою

Петро Порошенко був присутнім на вищезгаданому підписанні у якості гостя.

Законодавча пропозиція про внесення змін до Регламенту Ради (ЄС) № 539/2001 від 15.03.2001 р. щодо запровадження ЄС безвізового режиму для громадян України вступає у силу на 20-й день після її публікації.

Таким чиномпублікація закону запланована на 22 травня, а початок безвізових поїздок для українців - 11 червня 2017 року.

Пропонуємо розглянути додаткові матеріали для осіб, які бажають виїхати з України за правилами безвізового режиму:

1. Пам’ятка-інструкція для осіб, які бажають виїхати з України за правилами безвізового режиму

2. Інформаційний довідник «Подорожуємо по безвізу: запитання – відповідь»

Більш детальне роз'яснення по безвізу: www.openeurope.in.ua

У разі виникнення питань щодо умов та порядку безвізових поїздок до країн ЄС, просимо надсилати запитання на адресу bezviz@mfa.gov.ua