«Памʼятаємо! Перемагаємо!»: Україна вшановує 80-ту річницю перемоги над нацизмом – незламний внесок українського народу в Перемогу
8 травня 2025 року виповнюється 80-та річниця Перемоги над нацизмом у Європі та відзначатиметься День памʼяті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років. Ця дата є нагадуванням про страшні випробування, які випали на долю українського народу, і про його визначальний внесок у розгром нацистської Німеччини.
Важлива роль України зробила її головним театром воєнних дій не тільки радянсько-німецького фронту, а й серед усіх фронтів Другої світової. З 22 червня 1941 до 28 жовтня 1944 року тут практично ніколи не наставало затишшя — 35 із 40 місяців українська земля була ареною активних бойових дій. Саме на українських землях відбувалися найбільші наступальні операції 1943-1944 років: Білгородсько-Харківська, Чернігово-Полтавська, Київська, Корсунь-Шевченківська, Нижньодніпровська, Дніпровсько-Карпатська, Рівненсько-Луцька, Нікопольсько-Криворізька, Львівсько-Сандомирська, Східно-Карпатська, вигнання нацистів з Миколаєва, Одеси, Криму.
Понад 7 мільйонів українців боролися в лавах Червоної Армії, що становило майже чверть її особового складу. Близько 100 тисяч воювали в Українській повстанській армії, яка боролась проти гітлеризму та сталінізму. Сотні тисяч боролися у складі армій країн Антигітлерівської коаліції. Високу оцінку звитязі українців засвідчує понад 2,5 млн орденів і медалей. Всі ці відзнаки не були подарунками добрих московських «братів», а заслужені кровʼю і потом українського народу.
Та перемога далася надзвичайно дорогою ціною: прямі втрати України становили від 8 до 10 мільйонів людей, демографічні — понад 13 мільйонів.
Попри руйнування, поневіряння, репресії з боку обох тоталітарних режимів — нацистського та радянського — український народ вистояв. І в 1945 році Українська РСР увійшла до числа засновниць Організації Об’єднаних Націй. Так народи світу відзначили величезний внесок українського народу в перемогу над нацизмом.
Сьогодні, 8 травня, ми вшановуємо памʼять загиблих. Ми згадуємо тих, хто ціною життя наближав Перемогу. І ми не забуваємо головне — війна почалася зі змови між двома агресорами: гітлерівською Німеччиною та сталінським СРСР. Вона була спричинена безкарністю та байдужістю світу до зла. Саме тому памʼять про Другу світову має стати щитом від повторення трагедій у сучасному світі.
Україна свідомо обрала європейську модель пам’ятання. Ми не святкуємо, а вшановуємо — з людським виміром трагедії, а не з культовим «побєдобєсієм». Пам’ять про війну — це не про тріумф, а про біль, втрати й відповідальність за майбутнє.
Сьогодні боротьба з нацизмом триває у нових формах. Агресія росії проти України, масові воєнні злочини, ракетний терор і викрадення дітей — усе це вже отримало юридичну кваліфікацію як геноцид українського народу. Влада рф, прикриваючись пам’яттю про перемогу над нацизмом, сама стала його ідейним спадкоємцем.
Україна протистоїть не лише збройній агресії, а й ідеології рашизму — новітній формі фашизму. Наша перемога — це запорука свободи, демократії та миру не лише в Україні, а й у всій Європі.