Як змінити прізвище малолітній дитині?

Дата: 03.07.2023 13:07
Кількість переглядів: 126

-Як на рівні законодавства визначається порядок присвоєння дитині прізвища?

    Відповідно до ст. 145 Сімейного кодексу України прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою. Тобто при державній реєстрації народження дитині, батьки якої мають однакове прізвище, присвоюється саме це прізвище; якщо ж різні – за їхньою згодою (прізвище батька, матері або подвійне).

-У яких випадках батьки мають право змінити раніше присвоєне малолітній дитині прізвище?

    Згідно зі ст. 148 Сімейного кодексу України можлива зміна прізвища малолітньої дитини (тобто віком до 14 років) у випадку, якщо прізвище змінено  обома або одним з батьків.

    Відповідно до п. 2.13. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5 (зі змінами), підставами для внесення змін до актових записів цивільного стану, зокрема, є:

1. заява про зміну прізвища малолітньої дитини обох батьків у разі зміни прізвища одного з них та згода дитини, яка досягла семи років, згідно з частиною третьою статті 148 СК України (п. 2.13.7);

2. заява про зміну прізвища малолітньої дитини обох батьків або одного з них, якщо другий помер, оголошений померлим, визнаний недієздатним або безвісно відсутнім, та згода дитини віком від семи до чотирнадцяти років, якій при державній реєстрації народження присвоєне прізвище одного з батьків, згідно з частиною четвертою статті 148 СК України (п. 2.13.8);

3. рішення органу опіки та піклування, оформлене розпорядженням районної державної адміністрації чи рішенням виконавчого комітету про зміну прізвища малолітньої дитини відповідно до частини п’ятої статті 148 СК України (п. 2.13.11).

    Якщо дитина досягла 7- річного віку, то її прізвище може бути змінено за її згодою.

    Для зміни прізвища дитини закон вимагає згоду обох батьків. Винятком є частина четверта, відповідно до якої подання такої заяви можливе за заявою й одного з них, у випадку якщо другий помер, оголошений померлим, визнаний недієздатним або безвісно відсутнім, дитині, яка не досягла 14 років та якій при реєстрації народження присвоєне прізвище одного з батьків, може бути змінено прізвище на прізвище другого з батьків.

    При цьому частина четверта статті 148 Сімейного кодексу України допускає зміну прізвища дитини не у зв’язку зі зміною прізвища батьками або одним з них, а у разі, якщо такі батьки при державній реєстрації народження мали різні прізвища і прізвище дитині було присвоєне за їхнім бажанням за прізвищем одного з них (наприклад, батько, чиє прізвище було присвоєно дитині, помер чи оголошений померлим, а мати бажає змінити прізвище дитини на своє, то ж на підставі саме вищевказаної частини статті 148 Сімейного кодексу України це можливо).

 -Як подати заяву про зміну прізвища дитини та які для цього потрібні документи?

    Заява про зміну прізвища дитини подається за місцем проживання її батьків або одного з них. До заяви мають додаватися такі документи:

  1. паспорти батьків (одного з них) (для доручення до заяви їх копії), якщо паспорт у вигляді ID-картки потрібно долучити копію документа про реєстрацію місця проживання особи або ж мати відповідну інформацію у додатку Дія;
  2. свідоцтво про народження дитини, до якого вноситимуться зміни;
  3. документ, що підтверджує зміну прізвища батьками або одним з них (свідоцтво про шлюб, зміну імені, свідоцтво або рішення суду про розірвання шлюбу);
  4. документи, які підтверджують право одного з батьків в односторонньому порядку подати таку заяву (наприклад, свідоцтво про смерть другого з батьків, рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою або недієздатною);
  5. витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомосте про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (у випадку, якщо державна реєстрація народження проведена відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України).

-Що робити якщо хтось із батьків не може особисто виявити свою згоду на зміну прізвища дитини

   Якщо один з батьків не може особисто підтвердити свою згоду на зміну прізвища дитини, наприклад, у зв’язку з проживанням в іншій місцевості, знаходженням у тривалому відрядженні тощо, така заява може бути подана через представника за умови нотаріального засвідчення справжності підпису батька на ній.

 

Арбузинський відділ ДРАЦС

у Первомайському районі

Миколаївської області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь