ЩО ТАКЕ НАЦІОНАЛЬНА СТРАТЕГІЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РІВНИХ ПРАВ ЖІНОК ТА ЧОЛОВІКІВ?
Сьогодні в Україні відбуваються процеси реалізації Державної стратегії забезпечення рівних прав жінок та чоловіків на період до 2030 року (далі – Стратегія) та Державної програми забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків на період 2020-2024 років (далі – Програма). Ці документи мають допомогти досягти сталого розвитку у країні, а також сприяти іміджу України як правової та демократичної держави, де гарантуються та забезпечуються права і свободи людини. Забезпечення рівних прав жінок та чоловіків є важливим чинником досягнення цієї мети, тому ці документи є надзвичайно важливими та потребують нашої уваги.
Основною метою Стратегії є зменшення фактичної нерівності жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності суспільства та забезпечення впровадження міжнародних та європейських стандартів рівності.
Спершу, варто зазначити, що Стратегія базується як на базових міжнародних документах у сфері забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків (Цілі сталого розвитку, до 2030 року; Пекінська декларація та платформа дій; міжнародні документи ООН, Ради Європи, ЄС, ОБСЄ; Конвенції ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок та Факультативного протоколу до неї, відповідних конвенцій Міжнародної організації праці), так і на національних (Національна стратегія у сфері прав людини; Стратегія людського розвитку; Національна економічна стратегія на період до 2030 року; Національна стратегія регіонального розвитку на 2021-2027 рік та інші).
Варто зазначити, що це не перша стратегія, яку Україна впроваджує для забезпечення рівних прав чоловіків та жінок, зокрема, до прикладу, Україна є однією із держав, котра керується Стратегією гендерної рівності Ради Європи на 2018-2023 роки, серед цілей якої визначені наступні:
- Запобігання гендерним стереотипам та сексизму й боротьба з такими явищами.
- Запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству.
- Забезпечення рівного доступу жінок до правосуддя.
- Досягнення збалансованої участі жінок і чоловіків у процесі прийняття політичних та суспільних рішень.
- Захист прав жінок-мігрантів, жінок-біженців та жінок-шукачів притулку.
- Реалізація стратегії досягнення гендерної рівності в усіх політиках та заходах.
Стратегія передбачає чотири стратегічні цілі, а саме:
I. Національний механізм забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків функціонує ефективно та має спроможність підтримувати розробку, впровадження, моніторинг та оцінку політики гендерної рівності в різних сферах суспільного життя та на всіх рівнях – гендерна інтеграція у всіх сферах життя суспільства;
II. Жінки та чоловіки вільні від насильства, в тому числі пов’язаного з конфліктом, мають рівний доступ до правосуддя та беруть рівну участь у розбудові миру та постконфліктному відновленні – ефективний захист від насильства та ефективне запобігання насильству;
III. Жінки та чоловіки користуються рівними правами та можливостями людського розвитку у сфері освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури та спорту – рівний людський розвиток чоловіків та жінок;
IV. Жінки та чоловіки беруть рівну участь, користуються результатами сталого економічного розвитку та мають рівний доступ до всіх видів економічних ресурсів – рівний доступ до економічних можливостей жінок та чоловіків.
Таким чином, результатом реалізації Стратегії має стати застосування системного підходу у провадженні державної політики для забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності суспільства. Стратегія має досить багато позитивних проваджень, що допоможуть досягти Україні рівності жінок та чоловіків у багатьох сферах.
Арбузинський відділ ДРАЦС
у Первомайському районі
Миколаївської області