Що варто знати про ящур?

Дата: 24.01.2022 09:28
Кількість переглядів: 269

      Арбузинське управляння Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області повідомляє про наступне.

    Згідно з офіційною інформацією Всесвітньої організації здоров’я тварин (ОІЕ) на території Республіки Казахстан зареєстровано спалах тварин на ящур.     

    Відповідно до вимог законодавства України та з урахуванням рекомендацій Кодексу здоров’я наземних тварин (ОІЕ), з метою запобігання занесенню на територію України збудника ящуру заборонено ввезення сприйнятливих до ящуру тварин, генетичного матеріалу, сировини та продуктів від них, кормів (за винятком продуктів та кормів, що пройшли відповідну обробку).

    Ящур (Food-and-mouth disease, Aphthous fever, Epizootic aphthae (англ.)) - гостра, висококонтагіозна хвороба тварин, що відносяться до ряду парнокопитих підряду жуйних, а також сімейства свиней та виду Camelus bactrianus із сімейства верблюдових.

   До вірусу ящуру сприйнятливі велика рогата худоба, свині, вівці, кози, верблюди, буйволи, яки, олені, косулі, джейрани, сайгаки, тури, лосі, кабани, антилопи, слони, ведмеді, зебри та інші парнокопиті. На ящур може хворіти й людина. Люди заражаються при споживанні необеззараженого молока від хворих тварин.

    Хвороба проявляється лихоманкою, везикулярним враженням ротової порожнини, вінчика, у корів - вим’я, а у молодих тварин враженням міокарда та скелетних м’язів.

     Клінічні ознаки: слинотеча, наявність невеликої круглої або овальної форми виразки слизової оболонки рота (афт), ерозій на слизовій оболонці ротової порожнини та язика, підвищення температури тіла, кульгавість та зниження апетиту. Можливе повторне захворювання тварин з нечіткими клінічними ознаками. У новонародженого молодняку ящур проходить у гострій формі з подальшою загибеллю тварин, без утворення афт.

     Основним джерелом інфекції є тварини, хворі на ящур, та тварини, які перебувають в інкубаційному (прихованому) періоді хвороби. Інфіковані тварини передають вірус при диханні, зі слиною, носовим слизом, лімфою із лопнувших афт, молоком, сечею та каловими масами. Зараження відбувається шляхом безпосереднього контакту хворих тварин зі здоровими. З моменту зараження до моменту прояву перших клінічних ознак проходить від 7 до 14 днів у великої рогатої худоби та 21 день у інших сприйнятливих тварин.

Інфікована тварина контамінує корми, підстилку, годівниці, воду, напувалки, інвентар, приміщення, одяг та взуття обслуговуючого персоналу, які і є факторами передачі вірусу ящуру.

    Заходи щодо профілактики та боротьби з ящуром тварин в Україні проводяться згідно діючої Інструкції щодо профілактики та ліквідації захворювання тварин на ящур згідно з якою:

 усі суб’єкти господарювання, діяльність яких пов’язана з утриманням і обігом тварин, повинні забезпечувати дотримання:

    1) охоронно-обмежувальних заходів при перевезеннях (переміщеннях) тварин, продукції тваринного та рослинного походження, а також контролю за формуванням ферм, стад, отар тощо;

    2) обов’язкового профілактичного карантинування тварин, які надходять в господарство;

    3) контролю за станом здоров’я тварин на усіх етапах їх утримання, у тому числі при карантинуванні тварин, які надходять у господарство;

    4) регулярного очищення й дезінфекції приміщень, інвентарю, територій;

    5) забезпечення обслуговуючого персоналу спецодягом, взуттям і предметами особистої гігієни;

6) обмеження доступу на тваринницькі ферми сторонніх осіб, обов’язкової      наявності санпропускників, дезбар’єрів, огородження.

       В разі виникнення захворювання в господарстві та визначеній території застосовуються конкретні та радикальні карантинні заходи згідно вищезазначеної Інструкції.

     Україна має статус країни вільної від ящуру без вакцинації, тому в Україні забороняється використання, у тому числі виробництво, вакцин проти ящуру та застосування гіперімунних сироваток проти ящуру, крім випадків, визначених Інструкцією.

     При підозрі захворювання тварин на ящур власник (утримувач) та/або спеціалісти ветеринарної медицини, які обслуговують господарство, зобов’язані негайно повідомити про це головного державного інспектора ветеринарної медицини відповідної території.

     Загальні заходи профілактики, щодо зниження ризику занесення ящуру та інших хвороб:

    - дезінфікуючі ванни на вході до приміщення;

     - одноразові бахіли і захисні костюми для відвідувачів;

     - устаткування для дезінфекції та дезінсекції транспортних засобів до і після транспортування;

уникайте:

     - контактів між тваринами різних стад (наприклад, на пасовищі);

      - використання пасовищ в період масової активності кровосисних комах;

     - використання спільних інструментів, транспортних засобів, завозу тварин з різних ферм та персоналу, що мав контакти з тваринами без ретельного знезараження.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь