Характеристики стандартів системи НАССР

Дата: 14.06.2021 08:28
Кількість переглядів: 5765

Система НАССР (англійською мовою Hazard Analysis and Critical Control Point) – це дієвий інструмент управління безпечністю харчових продуктів, в основі якого лежить аналіз небезпечних чинників та контроль у критичних точках. Ця система ідентифікує, оцінює і контролює небезпечні чинники, що є визначальними для безпечності харчових продуктів. Вона використовується для забезпечення безпечності харчових продуктів протягом усього ланцюга виробництва й реалізації харчового продукту.

     На базі концепції HACCP було розроблено кілька стандартів:

– ISO серії 22000 на системи управління безпечністю харчових продуктів, розроблені Міжнародною організацією зі стандартизації (ISO);

– IFS (International Food Standard) – міжнародний стандарт роздрібних торговців;

– BRС (British Retail Consortium Global Standard) – британський стандарт асоціації роздрібних торговців;

– Dutch HACCP – нідерландський стандарт на систему HACCP;

– FSSC 22000:2010 – стандарт для виробників окремих категорій харчових продуктів, що поєднує вимоги ISO 22000:2005 та PAS 220:2008, прийнятий об’єднанням спеціалістів із харчової безпеки Global Food Safety Initiative (GFSI).

      Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Якість та безпечність товарів».

     Згідно з угодою СОТ «Про усунення технічних бар’єрів у торгівлі» такі документи, як стандарти (зокрема стандарти управління безпечністю харчових продуктів) є добровільними.

     Одним із найбільш поширених є міжнародний стандарт ISO 22000 «Системи управління безпечністю харчових продуктів – Вимоги до будь-яких організацій харчового ланцюга». Призначення стандарту згармонізувати на глобальному рівні вимоги до систем управління безпечністю харчових продуктів для підприємств харчового ланцюга. Оскільки небезпечний чинник харчового продукту може з’явитися на будь-якій ланці харчового ланцюга, адекватне управління в усьому харчовому ланцюгу є суттєво важливим.

     Стандарт ISO 22000 установлює вимоги до системи управління безпечністю харчових продуктів, якщо організація в харчовому ланцюзі має необхідність продемонструвати свою здатність керувати небезпечними чинниками харчових продуктів для гарантування того, що харчовий продукт є безпечним на момент його споживання людиною.

      Стандарт ISO 22000 офіційно перекладений та виданий в Україні як державний стандарт, що значно полегшує вітчизняному оператору ринку роботу з ним. Остання версія стандарту затверджена Наказом Національного органу стандартизації № 340 від 31 жовтня 2019 року. Цим же Наказом в Україні вперше ухвалено низку стандартів, що окреслюють програми передумови безпечності харчових продуктів, а також вимоги до органів, що забезпечують аудит і сертифікацію систем управління безпечністю харчових продуктів.

     Цим же наказом з 01 липня 2021 року скасовується чинність стандарту ДСТУ ISO 22000:2007 «Системи управління безпечністю харчових продуктів. Вимоги до будь-яких організацій харчового ланцюга» (ISO 22000:2005, IDT). Перехідний період необхідний, аби підприємства встигли ознайомитися з вимогами стандарту, підготувати потрібні документи та адаптувати виробництво.

     Нова версія ISO 22000 містить таку ж структуру, як і всі інші стандарти систем управління ISO, що значно спростить процес інтегрування системи менеджменту харчової безпеки з іншими стандартами ISO, наприклад, із системою менеджменту якості відповідно до ISO 9001. Вимоги стандарту викладені цілком відповідно до кроків, описаних у Кодексі. За новою версією необхідно розглядати не тільки ризики, яким наражається кінцевий споживач під час споживання продукту, а й ризики для організації загалом (бізнесризики). Концепція циклу PDCA (малюнок 1) «Плануй – Виконуй – Перевіряй – Дій» представлена дворівнево – два окремі цикли працюють разом: один містить систему управління, а інший – принципи НАССР.

Фото без опису

 

 

 

Таким чином, у зв’язку з тим, що законодавство України не вимагає сертифікації систем НАССР, будь-яка ініціатива з боку виробника отримати сертифікацію системи НАССР на відповідність національному або міжнародному стандарту є винятково приватним рішенням самого виробника. При цьому наявність сертифікованої системи НАССР незалежно від обраного стандарту не означає, що система НАССР є досконалою, тому що метою запровадження системи НАССР є забезпечення безпечності харчових продуктів, а не сертифікація.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь