Щодо випадку грипу птиці в Донецькій області

Дата: 09.02.2021 08:24
Кількість переглядів: 1539

До Арбузинського міжрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області повідомлення, щодо виявлення РНК вірусу пташиного грипу (тип А субтип Н5N8) у відібраному біологічному матеріалі від загиблих гусей в ФГ «С-Колос» за адресою: Волноваський р-н (бувший Великоновосілківський), Донецької області.

     Відповідно до рішення державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Волноваській райдержадміністрації, проведено зонування та запроваджено обмеження (протокол № 3 від 04.02.2021).

     До епізоотичного вогнища потрапили: Фермерське господарство «С-Колос» (47°55'09.9"N 36°46'35.1"E).

    До буферної зони (захисту): територія навколо неблагополучного пункту (епізоотичного осередку) радіусом 3 км, до якої включено населені пункти: село Веселе, село Федорівка, село Скудне, село Дніпроенергія Комарської сільської ради Волноваського району (бувший Великоновосілківський).

    До зони спостереження (нагляду) потрапили: територія навколо неблагополучного пункту (епізоотичного осередку) радіусом 10 км, до якої включено населені пункти: смт. Велика Новосілка, с. Роздольне, с. Новий Комар, Великоновосілківської сільської ради; с. Перебудова, с. Новоочеретувате, с. Мирне, с. Одрадне, с. Комар, с. Времівка, с. Воскресенка, с. Вільне поле, с. Шевченко, с. Бурлацьке Комарської сільської ради Волноваського району (бувший Великоновосілківський).

      Нагадуємо, що Грип птиці представляє собою гостре вірусне захворювання, яке характеризується ураженням органів травної і дихальної систем та високою смертністю. Грип птиці охоплює велику частину поголів’я у неблагополучному господарстві та на великій території навколо.

     Збудником грипу є РНК-місний вірус. Існує можливість переадаптації штамів вірусу грипу людини до птиці та інших видів тварин і навпаки.

     За природного інфікування вірус грипу можна виділити від усієї домашньої та деяких видів дикої птиці, які є резервуаром збудника в природі.

     Грип птиці швидко поширюється повітряно-крапельним шляхом і проникає до чутливого організму перш за все через слизові оболонки клоаки та кон’юнктиви. Існує також аліментарний шлях передачі збудника. Таким чином, джерелом інфекції є хвора птиця, а сам вірус може швидко поширюватися через забруднений корм, воду та підстилку. Найбільш небезпечним джерелом збудника вважають перехворілу птицю, яка зберігає вірусоносійство протягом не менше двох місяців.

     Одним із факторів розповсюдження хвороби може бути перевезення хворої або підозрілої птиці, особливо іще до появи перших симптомів захворювання. Вірус також може поширюватися через товарну продукцію (яйця, тушки, пір’я), отриману від клінічно хворої або інфікованої птиці. Певну роль у поширенні грипу здатні відігравати і дикі птахи, переносячи збудника на великі відстані.     

     Клінічні ознаки.

      Захворюваність птиці на грип у господарстві може охоплювати від 80 до 100 % поголів’я і мати різний перебіг.

     Так, інкубаційний період триває від 20 годин до кількох діб, далі температура підвищується до 43–44°С, птиця стає пригніченою, яєчна продуктивність різко падає, спостерігаються порушення у роботі органів травлення та дихання, гребінь та сережки набувають синюшного забарвлення і вже протягом перших двох днів до 80–100% птиці гине.

     Для встановлення діагнозу до лабораторії можна направляти шматочки органів і слизові оболонки носу та носові витікання від підозрілих у захворюванні птахів.    

     Специфічного лікування при захворюванні птиці на грип не розроблено.    

     Власникам птиці, з метою запобігання заносу вірусу хвороби, необхідно дотримуватись наступних заходів профілактики:

– купівлю птиці здійснювати в місцях санкціонованої торгівлі тільки при наявності ветеринарних супровідних документів;

– інформувати державну ветеринарну службу про наявність птиці і надавати доступ для проведення клінічного огляду та необхідних профілактичних щеплень та обробок; – утримувати різні види птиці окремо;

– виключити можливість контакту домашньої птиці з дикою, в тому числі синантропною (голуб, горобець, сорока, ворона тощо);

– не допускати сторонніх осіб в місця утримання птиці; 3 – проводити ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території, послід та підстилку спалювати або обеззаражувати біотермічним методом;

– дотримуватись правил особистої гігієни при догляді за птицею.

      При невластивій поведінці птиці, перших ознаках захворювання чи загибелі птиці необхідно терміново сповістити спеціалістів Арбузинської районної державної лікарні ветеринарної медицини за адресою: пров. Короткий, 13, смт Арбузинка, Арбузинський р-н, Миколаївська область, тел. 3-01-37, 0968776157.     


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь